27 Ekim 2011 Perşembe

Yaprak jiletler

Tekrar merhaba sevgili tıraş severler,

Bu yazıda şimdiye kadar kullanmış olduğum yaprak jiletlerin özet halinde değerlendirmelerini yapıyorum. Format olarak honemeister komşumuza yakın bir çalışma yaptım. Ancak onun aksine kişiye göre çok değişken olduğundan her jiletle kaç tıraş olunur bilgisi vermedim. Şu an foto çekme imkanım olmadığımdan bazı fotoları kendisinin affına sığınarak blogundan alıyorum. Puanlarım 1' den 10' a kadar gitmekte. Değerlendirmelerimi keskinlik, pürüzsüzlük, dayanıklılık, tıraş keyfi ve fiyat gibi faktörlerini bir bütün olarak ele alarak yaptığımı belirteyim. 

Aklınızda bulunması gereken en önemli konulardan bir tanesi, tıraş dünyasının en kişisel araçlarından bazılarının jiletler olduğudur. Her insanın cildi ve sakalı kendine özgü olduğundan birisinde başarılı olan bir jilet, bir başkasında çok kötü sonuçlar verebilir. Örneğin sakalı pek yoğun olmayan kişiler pek çok jileti benzer verimde ve keskinlikte bulurken, sakalı yoğun ve sert olan kişiler jiletler arasındaki keskinlik farkını çok daha bariz algılayabilir, bazı ortalama jiletlerden iyi sonuç alamayabilirler. Aynı şekilde cildi fazla hassas olan bir kullanıcı , başkalarının memnuniyetle kullandığı bir jiletten kolayca tahriş olabilir. Bu bakımdan jiletler ile ilgili yorumlar sizin için asla kesin değildir. Ne olursa olsun, jiletin yüzünüzde nasıl sonuç vereceğini bilmeniz için mutlaka kendiniz alıp denemeniz gerekir. Ama en azından yazılanlar sizi yönlendirme açısından ilk adımı yapabilir. Ben kolay tahriş olmayan normal bir cilde ve hem gayet sert, hem de oldukça yoğun sakala sahip biriyim. Dolayısıyla buradaki değerlendirmelerim sakal tarzı bana benzer olan başka kimseler için daha tutarlı olacaktır.DORCO ST-300  KORE - 1

Bu jiletler kore üretimi olup bir karton pakette 10 jilet olarak satılır. Kırmızı kutulu ST-301 modeli bununla tamamen aynıdır. Kırmızı paket Amerikan pazarı için üretilmektedir. Kesici ağızları platin kaplıdır. Dorco tüm jiletler arasında en az keskin olan bir kaç jiletten biri olarak kabul edilir. Bu yeni başlayanların kendilerini kesmelerini çok zor kılan bir özellik olup, sık sık yeni başlayanlara önerilmesini sağlasa da, yakın bir tıraş olmayı imkansız kılar. Köseye yakın, tüy sakallarınız yoksa, eli makineyi tutmaya biraz alışmış kimseyi tatmin etmeyecektir.


 

TREET CLASSIC PAKİSTAN - 2

Treet markasının en vasat jiletidir. Bir karton kutuda 10 jilet olarak satılır.  Karbon çeliğidir, dolayısıyla paslanmaya müsaittir. Keskinlik olarak dorco' dan ancak biraz daha iyidir, kaba ve konforsuz bir tıraş verir.


LADAS SUPER STAINLESS RUSYA -  3

Rapira ve Voskhod jiletlerini de üreten Moskovada' ki Mostochlegmash firması tarafından üretilir. Standart paslanmaz çeliktir. Bir karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Pek bilinen ya da tutulan bir jilet değildir. Konforu ortalamadır. Keskinlik olarak oldukça vasattır, sinekkaydı tıraş için cildinizi çok kazısanız dahi başarılı olamazsınız.
TREET DURA SHARP PAKİSTAN - 3,5

Yine oldukça vasat bir jilet. Karbon çeliğindendir, bir karton kutuda 10 adet olarak satılır. Konfor ve keskinliği treet classic' ten biraz daha iyi olsa da benim denediğim en vasat jiletlerdendir.
RAPIRA SUPER STAINLESS (Pembe/mavi kutu) RUSYA - 3,5

Ülkemizdeki 3 farklı ambalajlı paslanmaz rapiraların en bilinen versiyonudur. Mostochlegmash firması tarafından üretilir. Standart paslanmaz çeliktir. Bir karton kutuda 10 adet jilet olarak satılır.Ülkemizin en bilinen, en ucuz ve aynı zamanda en çok sahtesi bulunan jiletlerdendir. Keskinlik ve konfor olarak benim kullandığım en kötü rapiradır.SHARP STAINLESS BANGLADEŞ - 3,75

Polimer kaplı paslanmaz çelikten imaldir. Bir karton kutuda 5 jilet olarak satılır. Çelikler ingiltere' de işlenip, Japonyada bilenmelerine rağmen, ne kalite, ne de keskinlik olarak avrupalı muadillerine yakındır. Adıyla tezat olacak şekilde oldukça az keskinliğe sahiptir. Konforu vasattır. Tutulmayan ve sevilmeyen bir jilettir.


VIDYUT SUPER MAX STAINLESS HİNDİSTAN - 3,75

Vidyut' un iddiasına göre dünyada kullanılan her 5 yaprak jiletten 1' i super max. hindistan nüfusunu düşündüğümüzde olabilir. Ancak gerçek hayata bakarsak super max jiletleri oldukça vasat jiletler. Markanın giriş seviyesi olan paslanmaz çelik olan bu model de farklı değil. 1 karton kutuda 5 adet jilet olarak satılıyor. Keskinliği, konforu ve tıraş sonuçları vasat olan jiletlerden. Ülkemizide' de ucuza bulunur.LORD SUPER STAINLESS TÜRKİYE - 4

Mısırlı üretici lordla alakası olmayan ve Zaza grup adına 1930' dan Kartal Çelik A. Ş. tarafından Türkiye' de üretilir. Daha ziyade ortadoğu pazarı için üretildiğinden ülkemizde duyanı çok azdır. Standart paslanmaz çelikten üretilir, karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Gerek keskinlik, gerekse konfor olarak mısırlı üretici Lord' un super stianless versiyonuna çok yakın performans verir. Genel ortalamanın altında ve vasattır. İstanbul Zazahan pasajında bulunabilir.

LORD SUPER STAINLESS MISIR - 4

Yukarıdaki jiletle hiçbir alakası yoktur. Mısırlı üretici Lord kendi jiletlerini kendi yapar. Kendisinden çok daha önce Lord adı altında jilet üreten Zaza grup' un isim haklarını ihlal etmektedir. Super stainless modeli giriş seviyesidir. Karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Ortalamanın altı ve vasat bir jilettir. 
LORD SUPER STAINLESS EXTRA MISIR - 4

Normal super stainless  olan Lord modelinden bir farkını göremediğim bir jilettir. Bir karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır.

GILLETTE GOAL HİNDİSTAN - 4,25

Gillette tarafından Hindistanda üretilen giriş seviyesi bir jilettir. Konforu ortalama olup, keskinliği vasattır. Karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Ülkemizde' de bulunan oldukça ucuz bir jilettir. Genel olarak tatmin etmekten uzaktır.

VIDYUT SUPER MAX PLATINUM HİNDİSTAN - 4,5

Stainless Super Max' ın bir üst modelidir. Fark olarak, kesici ağzı platin kaplıdır. Keskinliği ve konforu birazcık daha iyidir. 1 karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Ülkemizde bulunabilir. Çok kötü bir jilet olmasa da yine tatmin etmekten uzaktır. 
BIG BEN SUPER STAINLESS MISIR - 4,75

Mısırlı üretici Lord' un yan markasıdır. Diğer Lord modellerine oldukça yakın bir karakterdedir. Ortalama konfor ve vasat keskinlik. Bir karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Pek tutulan bir jilet değildir.


GILLETTE RUBIE PLATINUM PLUS RUSYA - 4,75

Procter&Gamble' in Rusya St. Petersburg'daki Petersburg Products International firmasında üretilir. Bu firmadan çıkan jiletler oldukça başarılı ve dünyada ünlüdür. Ancak ilginçtir Gillette Rubie benim en beğenmediğim St. Petersburg üretimi oldu. Rusya'da rapira' ya göre 3 kat daha pahalı satılan bir jilettir. Bir karton kutuda 5 adet olarak satılır. Platin kaplıdır. Gerek keskinliği, gerek konforu vasattır. Kaba bir jilettir. Çin üretimi sahteleri kol gezmektedir.
GILLETTE WILKINSON SWORD HİNDİSTAN - 4,75

Gillette tarafından Hindistanda üretilir. Bir karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Standart paslanmaz çeliktir. Çok ucuzdur. Konforu iyi olmakla beraber, keskinliği yetersizdir ve yakın bir tıraş veremez. Ayrıca dayanıklılığı son derece kötüdür. Bir- iki tıraştan sonra işi biter.
DERBY EXTRA TÜRKİYE - 5

Ülkemizin en bilinen ve popüler jiletidir. Ayrıca dünyada da çok iyi bilinen ve oldukça tutulan bir jilettir. 96 yılında Derby markasını satın alan Azmüsebat firması tarafından üretilir. Plastik kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Platin, seramik ve polimer kaplıdır. Azmüsebat neden paslanmaz çeliklerin standart katkılarından olan krom, tungsten gibi alaşım elemanlarını sanki özel bir kaplamaymış gibi ambalaja yazıyor bilemiyorum, afilli gözüksün diye olabilir. Ama çok da özel olmayan bir jilettir. Üretim kalitesi iyi olmakla beraber teknik kusurları vardır. Keskinliği ortalama değerlerde olmakla beraber konforu kaba bir jilet olmasından dolayı çok kötüdür. Alman merkur ile en kaba ve konforsuz jiletlerden birisidir. Amerikan pazarı için ürettiği 10 adet jilet içeren kırmızı paketinin içeriği aynıdır. 
WILKINSON SWORD ALMANYA - 5

Fiyatı dışında ingiliz wilkinsonları ile bir benzerliği olmayan vasat bir jilettir. Bir plastik kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Standart paslanmaz çeliktir. Ülkemizde de bulunur ve ülkede satılan en pahalı jiletlerdendir. Ancak performansı bu fiyatın hakkını veremeyecek kadar vasattır. Gerek keskinliği, gerek konforu ancak eh dedirtebilecek kadardır.


BLUEBIRD HI STAINLESS TÜRKİYE - 5,25

Azmüsebat tarafından Derby' nin yan markası olarak dış pazar için üretilir. 1 plastik kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Yapısal özellikleri Derby' e yakındır aynı kaplamalara sahiptir.  Ancak biraz daha ekonomik olarak üretilmiştir. Genel olarak derby' den biraz daha az keskindir ancak tıraş konforu biraz daha iyidir. Yine de biraz jilet denemişseniz önemli bir şeylerin eksikliğini size açıkça hissettirir.DERBY PREMIUM TÜRKİYE - 5,25

Yakın zamanda Azmüsebat firması tarafından yıllardır piyasada satılan Derby extra jiletin bir güncellenmesi olarak üretilmiştir.  Çeşitli kalitelerde karma jiletlerle üretilen extra'nın aksine premium "isveç çeliği" kullanma iddiasında. Bunda da bahsettikleri muhtemelen Sandvik firmasının çelikleri. Onun dışında estra gibi onyüzbin milyon kaplama kullanan jilet. Krom, polimer, tungsten, platin vs vs. Sanırsın jilet değil, nasa mekiğini güneş kalkanı yapıyorlar. Peki bu yenilenmiş, janjanlı siyah kutuda gelen "premium" jilet ne kadar başarılı? Açıkcası pek de farklı değil. Derby extra jilete göre bir tık daha keskin bulsam da hala genel jiletler ortalamasında, keskinlik olarak orta altında kalan, hala kaba ağızlı, iyi honlanmamış bir jilet. Eski versiyona göre biraz daha iyi aksa da, hala oldukça konforsuz, yer yer çeken, tıraş esnasında yüz büktüren, tıraş sonrasında sızlatan ve bölgesel sakallar bırakan bir jilet. Yani çelik kalitesi artmış bile olsa, derby'nin ya honlama, ya kaplama, ya da her iki politikasından dolayı jilet iyi kesen ya da konforlu olan bir jilet olamamış. Belki kaplama aşındıkça daha rahat akar diye denedim ama 3. tıraş ızdıraba dönüşünce bıraktım. Bu premium seri eski nesle göre çok az ilerleme kaydedebilmiş ve hala arzu edilebilecek bir üreitm kalitesinden çok uzak bana göre.

MERKUR ALMANYA - 5,25

Almanya üretimi olup, güzel tıraş makinelerini düşündüğünüzde büyük beklentilere kapılıp hayal kırıklığına uğrayacağınız bir jilet. Piyasanın en pahalı jiletlerinden olmasına rağmen, oldukça kaba ve konforsuz bir jilettir. Gerçekten kalitelidir ve bunu hissettirir ancak en kaba jiletlerden biri olarak kabul edilir. Plastik kutuda 5 adet olarak satılır. Platin kaplıdır. Orta keskinliktedir. Kaba bir yapısı olduğu için cildi kolayca tahriş edebilir. Bu kadar başarısızlığına rağmen yine de yukarıdaki jiletlerden daha iyidir. 


PERMA-SHARP SUPER TÜRKİYE - 5,25

Perma Sparp' ın hikayesi bizim için biraz üzücüdür aslında. Türk insanı permasharp jiletlerle 1964' te tanışmıştır. O dönemde Zaza grubuna ait Kartal Çelik A. Ş., Amerikan Perma-sharp firmasıyla ortak olur ve jilet üretmeye başlar. O yıldan sonra perma isim hakkını tamamen satın alarak perma-sharp jiletini yerli olarak üretmeye başlar. Ta ki marka 1991'de Gillette' e satılıncaya kadar. 91 öncesi tüm perma-sharp jiletler yerli üretimdir. Sonrakiler ise rus üretimidir. Bu versiyon artık üretilmiyor olsa da hala pek çok yerde bulunur. Plastik kutuda 5 adet jilet halinde satılır. En kaliteli yerli üretim jilet olmuştur. Ancak bu çok iyi bir jilet olduğu anlamına gelmiyor. Ancak ortalama keskinlikte ve konfordadır. Yine de derby'den biraz daha iyidir.SHARK SUPER STAINLESS MISIR - 5,25

Shark dünyada son derece popüler olan ve sevilen bir jilettir. Lord' un mısırdaki fabrikasında üretilir. Genel tıraş verimi Lord jiletlerinden biraz daha iyidir. Kimileri aynı fabrikada üretilen tüm crown, big ben, lord, shark jiletleri aynı bulsalar da ben hepsinde ufak farklar olduğunu düşünüyorum. Shark super stainless ülkemizde' de her yerde bulunan ve çok ucuz olan bir jilettir. Bir karton kutuda 5 adet jilet olarak gelir. Standart paslanmaz çeliktir. Ekonomik bir üretimdir. Shark jiletleri ortalama altı keskinliktedir. Bundan dolayı sakalı yoğun olmayan kişilerce keskin ve konforlu bulunur. eğer sakalınız yoğun değilse beğenebilirsiniz. Fakat sert ve yoğun sakallı ortalama türk insanı için yetersiz kalan bir jilettir.
ASTRA SUPERIOR PLATINUM RUSYA - 5,3

Petersburg Products International tarafından üretilen bir başka jilet. Dünyadaki en popüler jiletlerden bir tanesidir. Çoğu yabancının favorilerindendir. Platin kaplıdır. Ülkemizde kolaylıkla bulunur, astra yeşil olarak bilinir ve astra maviye göre biraz daha pahalıdır. Güncel üretimler 1 karton kutuda 5 adet jilet şeklinde satılır. Astra platinum nispeten konforlu bir jilet olmakla beraber, pek keskin değildir ve yoğun sakallı kişilerde iyi sonuç vermez. Hafif sakallı kişilerde rahat bir tıraş sunar. Ortalama bir jilettir.

BIC CHROME PLATINUM YUNANİSTAN - 5,5

Yunanistan üretimi platin kaplı kaliteli jiletlerdendir. Ülkemizde satılan en pahalı jiletlerdendir. Bir karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Bic jiletler keskinlik olarak iyiyken, konfor olarak kötüdürler. Kesmeye, çizmeye ve tahriş etmeye meyilli jiletlerdir. Tıraşları pek keyifli değildir. Ayrıca jiletler arasında kutudan kutuya farklılıklar görülür. İyi bir paketine denk gelirseniz memnun edici tıraşlar verebilir. 

LORD SUPER CHROME MISIR - 5,5

Bir başka Lord üretimi. Kalite olarak ortalarda bir yerlerdedir. Paslanmaz çeliktir, 1 karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Keskinlik ve konfor olarak standart paslanmaz Lord' lara göre birazcık daha iyidir.SHARK SUPER CHROME - 5,5

Shark super stainless' e göre bariz şekilde daha başarılıdır. Lord Super Chrome ile hemen hemen aynı verimdedir. Ülkemizde bu modeli bulunmaz. Keskinliği tatminkar, konforu memnun edicidir. 1 plastik kutuda 5 jilet olarak satılır.


ZAZA ARİTOKRAT PLATINUM TÜRKİYE - 5,5

Kartal Çelik Eşya A. Ş. tarafında üretilmiş eski bir jilettir ve artık üretilmemektedir. Yine de iç pazarda hala bulunmaktadır. Platin kaplıdır. 1 plastik kutuda 5 adet jilet şeklindedir. Bu jiletlerin en büyük kusuru paketten pakete farklılıklardır. Hatta aynı kutuda jiletler arasında kalite farkı olabilir. İyi bir jilete denk geldiğinizde oldukça iyi tıraşlar verir. Keskinliği ve konforu ortalama üzeridir. Gayet iyi tıraş verir. Ancak kötü jilete denk gelirseniz derby'den hallicedir. Eğer tüm paketlerde bir tutarlılık olsaydı çok daha yüksek bir puan alabilirdi.


GILLETTE 7 O'CLOCK SUPER STAINLESS RUSYA - 6

Petersburg Products International' da üretilen standart paslanmaz çelik giriş seviyesi bir jilettir. 1 karton kutuda 5 adet olarak satılır. Keskinliği ve konforu orta ayardır. Çok yakın tıraş veremez, ama tıraşı rahattır. Sakalı fazla yoğun olmayan kişilerce günlük jilet olarak kullanılabilir. Özel bir yanı yoktur.


GILLETTE SUPER THIN TAYLAND - 6

Gillette adına Tayland'da Asya marketi için üretilir. Standart paslanmaz çeliktir. 1 karton kutuda 6 adet jilet olarak satılır. Bunlar adından da anlaşılacağı üzere normalden biraz daha ince olarak üretilmiştir. Bunun tıraşa pek bir artısı olduğunu söyleyemem, ortalama keskinliğe ve konfora sahiptir. Akılda kalıcı, özellikle tercih edilmesine neden olacak bir yönü yoktur. Çokça sahteleri bulunmaktadır, alırken bilindik satıcılardan almak gereklidir.
SPUTNIK STAINLESS RUSYA - 6

St. Petersburg üretimi Rusyanın en çok kullanılan jiletidir. Bizdeki Derby' nin muadili olarak düşünülebilir. Standart paslanmaz çeliktir, kesici ağzı daha rahat bir tıraş için teflon kaplıdır. 1 karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Oldukça keskin jiletlerdendir. Rus perma-sharplarından biraz daha keskindir. Yakın tıraş sağlar. Ne yazık ki çok kaba ve tahriş edicidir. İlk tıraşı bile biraz tahrişlidir, sonraki tıraşlarda daha da kötü bir hal alır. Sputnik kullanacaksanız tekniğe ekstra dikkat etmeniz gerekir. Çok iyi keskinliğine rağmen, yeterince pürüzsüzleştirilmemiş ağızlarından dolayı puan kaybediyor.


ASTOR BIC STAINLESS YUNANİSTAN - 6

Bu jilet tıpkı sarı paket bic jiletler gibi, Fransız bic firmasının Yunanistandaki fabrikasında üretilmektedir. Aralarındaki fark, bic krom, platin kaplı iken, astorlar kaplamasız düz paslanmaz çeliktir. Bunun dışında zannediyorum kullanılan çelikten, bileme açılarına, honlama derecelerine kadar her şey aynı. Bu jilet de tıpkı bic ve yukarıdaki sputnik gibi yüksek keskinliğe sahip. Sanki bic'ten birazcık daha keskin, sputnikten birazcık daha az kesin gibi geldi bana. Genele göre oldukça keskin jiletlerden. Sakalları kolayca, yağ gibi kesiyor, tıraş anı konforu da iyi ama sonrası değil.. Ancak bicteki gibi saplanmaya, batmaya, kesmeye müsait. Sivilce vs bırakmaz. Tıraş esnasındaki hissetmeseniz bile, tıraş sonrası sıkıntılı bölgelerinizde yer yer kanamalarla karşılaşmanız sık görülen bir durum. Yüksek keskinliğinden dolayı agresif bir makinede birkaç perde tıraş olursanız resmen epitelinizi katman katman sıyırdığını hissedebileceğiniz jiletlerden. Dolayısıyla iyi cilt hazırlığı ile agresif olmayan makinelerle dizginlenmeli. Bu, bic ve sputnik jiletlerin de genel problem. İş bileme açısının fazla düşük olmasından kaynaklı. Aksi taktirde bu jilet daha yüksek puan alabilirdi. Bu jileti Bic jilete çok benzer karakterde, ama biraz daha az agresif, biraz daha konforlu bir ikizi gibi düşünebiliriz.

RAPIRA PLATINUM LUX RUSYA - 6,2

Mostochlegmash tarafından üretilir. Üst sınıf rapiralardandır, ülkemizde bulunmaz. İlginç bir şekilde kutusu gillette rubie ile neredeyse aynıdır. Standart rapiradan fark olarak platin kaplıdır. Platinum Lux rapiralar en keskin rapira versiyonudur ve oldukça keskin jiletler grubuna girer. Rus perma-sharpları ile hemen hemen aynı keskinliktedir. Yakın tıraş sağlar. 1 karton kutuda 5 adet jilet olarak satılırlar. Konforu kötü olmasa da vasatın üzeridir. Bu keskinliğe daha konforlu olsa çok daha iyi bir jilet olabilirmiş.

ASCO SUPER STAINLESS MISIR - 6,25

Yine Mısırdaki Lord fabrikasından çıkan başka bir jilet. Kırmızı, turuncu ya da ülkemizde satılan mavi kutulu versiyonları vardır. İçerik olarak hepsi aynıdır. Standart paslanmaz çeliktir. 1 kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Tıraş karakteri kaliteli Lord jiletlere benzemekle beraber onlardan biraz daha keskin ve yüzde akıcıdır. Bu açıdan belirli bir tıraş keyfi vardır. Sakalı çok yoğun olmayan kişilerde tatminkar sonuçlar verir.

GILLETTE BLEUE EXTRA RUSYA - 6,25

Gillette' in artık üretilmeyen bir versiyonudur. Ancak hala bulunabilir. Önceki üretimleri Fransadayken, sonra Rusya' ya kaydırılmıştır. Fransa iç pazarı için üretilmiş bir jilettir. 1 plastik dispanserde 10 adet olarak satılır. Üst sınıf gillette görünümünde olmasına rağmen performansı vasat gibidir. Keskinliği ortalamadır, konforu da vasattır. Bir avantajı nispeten uzun ömürlü olmasıdır. 
LORD PLATINUM MISIR - 6,25

Lord markasının en üst jiletidir. Adından da anlaşılacağı üzere platin kaplıdır. 1 karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Kimileri tüm lord jiletlerini aynı, sadece farklı ambalajlarda olarak kabul etseler de, ben hepsinin farklı olduklarını düşünüyorum. Bana göre lord platinum diğer lordlardan açık bir şekilde ayrılan, almaya değer tek lord jilettir. Keskinliği ve konforu diğer lordlardan daha iyidir. Çok yakın tıraş veremese de tıraşı rahattır. İyi bir günlük kullanım jileti olabilir fakat yüksek fiyatını hak edecek kadar da özel değildir. 

PERSONNA PLATINUM İSRAİL - 6,25

İsrailde üretilen ve dünyada israeli red pack olarak bilinen popüler jiletlerdir. 1 karton kutuda 5 adet jilet şeklinde gelir. Platin kaplıdır. Bu jiletler sakin yapılarıyla bilinir. Fazla keskin değildirler ve konforları iyidir. Bundan dolayı günlük jilet olarak sevilirler. Beklentilerinizi pek yüksek tutmadan deneyebileceğiniz ortalama bir jilet olarak görüyorum.


TRIG PAKİSTAN - 6,3

Treet tarafından pakistanda üretilen standart paslanmaz çeliklerdir. Benim ilk kullandığım yaprak jiletlerdendir. 1 karton kutuda 10 adet jilet olarak satılır. Keskinliği ortalamanın üzeridir. Dikkat edildiği taktirde tıraş konforu ve sonuçları da iyidir. Pürüzsüz tıraşlar verebilir. Oldukça ucuz bir jilettir. Bana göre diğer tüm treet'lerden daha başarılı bir jilettir. Trig için iyi bir f/p ürünü diyebilirim.
CROMA DIAMANT ALMANYA - 6,3

Feintechnik tarafından Almanya' da üretilir. Standart paslanmaz çeliktir. 1 karton kutuda 10 adet jilet halinde satılır. Orta sınıf jiletlerdendir. Keskinliği ortalama, konforu tatminkardır. Croma için her açıdan ortalama bir jilettir denilebilir. Ben her ne kadar bu ortalama yapısından dolayı biraz sıkıcı bulsam da pek çok sakal tarzına uyum sağlayacak, gündelik kullanıma uygun bi jilettir.


ASTRA SUPERIOUR STAINLESS RUSYA - 6,4

Yine PPI' de üretilen bir jilettir. Astra platinum' un alt sınıfı bir jilettir. Standart paslanmaz çeliktir. Ülkemizde de her yerde bulunur ve astra mavi olarak bilinir. Ekonomiktir. Güncek versiyonlar 1 karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Yeşil astra'ya göre keskinliği daha iyidir. Bundan dolayı ona göre daha yakın ve temiz bir tıraş sağlar. Konforu ortalamalardadır. Sakalı yoğun olmayan kişilerce iyi verimle günlük kullanılabilir. 
GILLETTE 7 O'CLOCK SUPER PLATINUM HİNDİSTAN - 6,5


Gillette tarafından Hindistanda üretilen iki 7 o'clock jiletinden biridir. Platin kaplı orta sınıf bir bir jilettir. 1 karton kutuda 6 ya da 7  adet olarak satılır. Keskinlik olarak ortalama bir jilettir. Kalın yapılı bir jilettir ve bunu yüzünüzde hissettirir. Diğer jiletlere göre geri dönüşü daha azdır, düşük hissiyatlıdır. Konfor olarak iyi bir jilettir. Dayanıklıdır. Sakalı yoğun olmayan kişilerde iyi sonuç verebilir. Sert ve yoğun sakallı kişilerde ise  yeterince yakın bir tıraş vermekten uzaktır. RAPIRA SWEDISH SUPERSTEEL RUSYA - 6,5

Rapira ailesinin bir diğer üst sınıf üyesidir. Standart paslanmaz çeliktir ancak kullandığı çelik diğer rapiralardan daha kaliteli ve pahalıdır. Bu bakımdan paslanmaya daha dirençlidir. 1 karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Keskinliği ortalama, konforu memnun edicidir. Genel olarak her sakal tipine uyumlu bir yapısı vardır. Dayanıklıdır. Başarılı bir jilet olsa da ülkemizde satılan beyaz/mavi/kırmızı kutulu standart paslanmaz rapiralara göre üstün olmayan tıraşı ve ona göre çok daha fazla olan fiyatını düşündüğümüzde ve ülkede bulunmamasını da eklediğimizde çok avantajlı bir yanı kalmamaktadır.

VOSKHOD RUSYA - 6,6

Rapira ve Lada' yı da üreten Mostochlegmash firması tarafından üretilir. Kesici ağzı teflon kaplıdır. 1 karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Voskhod yurt dışında belirli bir kesimce pürüzsüzlüğünden dolayı oldukça tutulan bir jilettir. Gerçekten de kullandığım en pürüzsüz bir kaç jiletten biridir. Buradaki pürüzsüzlükten kasıt, tıraşın yakınlığı değil, tıraş sonrası yüzünüzün pürüzsüz, mermer gibi olmasıdır. Ağzı kaba olan jiletler cildinizi pütürlü, pul pul bırakır. Voskhod ise cam gibi yapar. Fakat voskhod keskinlik olarak ortalamanın altı bir jilettir. İlk tıraşında tahriş olmasa da çekme hissedilir, ikinci tıraşta yoğun teflon kaplaması azaldığında jilet yüzde daha iyi kayar. Yakın tıraştan ziyade konforlu tıraş sonrasını seviyorsanız iyi bir seçimdir. Az sakallı ve hassas ciltli kişilerde başarılıdır.WILKINSON SWORD İNGİLTERE - 6,75

Artık üretilmese de ara sıra bulunabilen bir jilettir. Pek de iyi olmayan alman versiyonunun aksine oldukça kaliteli ve özenilmiş bir jilettir. Kutu olarak alman versiyonundan ayırt etmek olanaksızdır. Aynı şekilde 1 plastik kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Üretim yeri ancak jiletlerin üzerinde yazar. Kesici ağzı çok iyi parlatılmıştır ve oldukça pürüzsüz bir kesimi vardır. Keskinliği gayet iyidir. Tahriş etmese de dikkat gerektirir, ete dalmaya meraklı bir jilettir. Dikkat edildiğinde kaliteli tıraşlar veren üst sınıf bir jilettir.

BOLZANO SUPERINOX INNOSSIDABILE ALMANYA - 7

Bir italyan jileti olmakla beraber, güncel versiyonları Croma' yı da üreten Alman Feintechnik firması tarafından üretilir. Kaliteli üst sınıf bir jilettir. 1 karton kutuda süslü 5 adet jilet şeklinde satılır. Standart paslanmaz çeliktir ancak diğer jiletlerden farklı olarak kesici ağızları titanyum kaplamalıdır ve bu tıraşa yansır. Oldukça keskin jiletlerdendir ve sakalı kesme hissi çok belirgin ve zevklidir. Bu hissi kullandığım 50' den fazla jilet arasında sadece birkaç jilette buldum. Keskin olmasına rağmen tahriş etmez, ama dikkat gerektirir. Tıraşı gayet zevkli ve konforudur. Yakın tıraşlar verir. Ne yazık ki bulunabilirliği düşüktür ve fiyatı oldukça fazladır. Ki bu yüzden de tüm dünyada kaybeden bir jilettir. Fiyatı daha makul olsa stok yapılası bir jilettir. 


TIMOR ALMANYA - 7,25

Alman Giesen & Forsthoff firması tarafından üretilir. Kesin olmamakla beraber Souplex jiletlerini de üreten Medyna firması tarafından G&F' nin spesifikasyonlarına uygun olarak üretildiği tahmin edilmektedir. Kesici ağzı teflon kaplıdır. Oldukça kaliteli ve üst sınıf bir jilettir. Fiyat olarak da en pahalı bir kaç jiletten bir tanesidir. Timor keskinlik olarak ortalamanın biraz üzerinde bir jilettir. Konfor olarak iyidir. Yeterli denilecek keskinlikte olmasına rağmen iyi tıraşlar verir. En önemli avantajlarından biri gayet uzun bir ömre sahip olmasıdır. Konforlu ve uzun ömürlü olmasına rağmen çok yüksek fiyatı çekiciliğini azaltır.
GILLETTE 7 O'CLOCK SUPER PLATINUM RUSYA - 7,3

7 o'clock ailesinin rusyada PPI tarafından üretilen esas fertlerinden biridir. Platin kaplıdır. 1 katon kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Keskinliği ve konforu hindistan üretimi olan varyantından daha iyidir. Yüzde daha iyi akar ve genel olarak daha iyi bir tıraş verir. 7 o'clock ailesinin en konforlusu ve genele en uygunu olarak kabul edilir. Günlük jilet olarak oldukça başarılıdır, tek kusuru pek de ekonomik olmayan fiyatıdır. 

RAPIRA SUPER STAINLESS (mavi/beyaz/kırmızı) RUSYA - 7,5

Ülkemizde çok iyi bilinen pembe/siyah rapira' dan farklı bir jilettir. Bu versiyonun keskinliği ve konforu çok daha yüksektir. Paslanmaz çeliktir. 1 karton kutuda 10 adet jilet şeklinde satılır. 100 adeti 5-6 lira gibi fiyatlardan satılan çok ekonomik bir jilettir, kolayca stoğu yapılabilir. Keskinlik ve konfor olarak ortalamanın üzerinde pürüzsüz bir jilettir. Tıraşı çok rahattır. Ünlü Crystal jiletlere çok yakın tıraş performansı verir. Hem yakın, hem de tahrişsiz tıraş eder. Paslanmaya çok müsaittir, tıraş sonrası kurutmaya özen gösterilirse oldukça fazla sayıda kaliteli tıraşlar verir. Bu açıdan tam bir f/p canavarıdır. Benim favorilerimdendir ve bence Türkiyede stoğu yapılacak en mantıklı jilettir.  


CRYSTAL İSRAİL - 7,75

Israeli Personna olarak da bilinen çok popüler İsrail üretimi jiletlerdir. Crystal jiletler tüm dünyada muazzam konforlarıyla bilinirler. Şu anda piyasada satılan ortalama üzeri keskinliğe sahip jiletler arasında en konforlu jilettir. 1 plastik kutuda 10 adet jilet olarak satılır. Platin kaplıdır ve bunu hakkıyla kullanabilen çok nadir jiletlerdendir. Çoğu kişi tarafından en iyi günlük jilet olarak kabul edilir, buna ben de hemfikirim. Crystal jiletler ile hem yakın, hem de pürüzsüz ve tahrişsiz tıraşlar elde edersiniz. Üstelik tıraşı kolay ve rahattır, hızlı tıraşa imkan verir. Keskinliği gayet iyidir. Yakın tıraş için uğraştırmaz.  Fiyatı da ekonomiktir. Benim favorilerimdendir ve stoğu yapılasıdır. 


PERMA-SHARP SUPER RUSYA -7,75

Gillette' in üretim haklarını bizden almasından sonra artık Rusya' da PPI tarafından üretilen bir jilettir. Yine daha çok Türkiye pazarı için üretilmektedir. Markayı bizden aldığı için Gillette' e kızsak da, jiletin kalitesini birkaç gömlek yükselttiği için de bir şey diyemeyiz. Yerli üretim perma-sharp ile rus üretimi arasında ciddi farklar vardır. Rus üretimi olan çok iyi bir jilettir. 1 karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Keskinliği oldukça yüksektir. Konforu rapira ya da crystal kadar olmasa da yine de iyidir. Gayet yakın tıraş verir. Ayrıca dayanıklıdır. Fiyatı biraz yüksekşedir ama buna değer. Ülkede satılan en kaliteli jilettir, ki zaten tüm dünyadaki jiletler arasında da en iyilerdendir. Derby' den fersah fersah daha başarılı bir jilettir. Biz türk üyelerin önerisi sonucunda yabancı tıraş platformlarında şu sıralar bir anda popüler olmuş ve çok beğenilmiş bir jilettir. Benim favorilerimdendir ve stoğu yapılasıdır.

KAI JAPONYA - 8

Kai 1908' den beri her türlü kesici gereç üretiminde uzmanlaşmış bir japon firmasıdır. Bugün 10 binden fazla çeşit kesici ürünü üreten Feather' ın Japonyada ezeli rakibidir. 1 karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Üst sınıf kaliteli jiletlerdir. Kai jiletleri çok keskin jiletlerdendir ve şu anda dünyada üretilen en keskin ikinci jilettir. Keskinlik olarak feather' a çok yakındır. Ama ona göre bazı avantajları vardır. Öncelikle feather' a göre çok daha konforlu bir jilettir ve tahriş etmez. Tıraşı daha rahattır. Her an kesme riski olmaz. Yine de dikkatli tıraş olunması gereken jiletlerdendir. Dayanıklılık olarak da featherdan daha iyidir. Fakat dünya pazarında diğer tüm kai ürünleri gibi pazarlamasının kötü olması ve bulunabilirliğinin oldukça az olmasından dolayı fazla bilinmez. Ayrıca bazen feather' ı da aşan çok pahalı fiyatlardan satılır ki, bu da düzenli kullanılası bir jilet olmasını engellemektedir.FEATHER JAPONYA - 8,25

Herkesin bildiği efsane jilet feather. Bilmeyenler için Feather' ın efsanesi keskinliğinden geliyor. Feather şu anda dünyada üretilen en keskin jilet. Ona en yakın olan kai ve 7 o'clock sharp edge jiletleri ile arasında bile belirgin bir fark vardır. Hatta feather ve diğerleri denilebilir. 1932' den beri kesici gereçlerde uzmanlaşmış ve Japonyanın lideri konumundaki feather'dan daha farklı bir şey beklenemezdi zaten. Feather üst sınıf kaliteli jilettir. Platin kaplıdır. Paslanmaya oldukça dayanıklıdır. 1 plastik kutuda 10 adet jilet olarak satılır. En pahalı jiletlerdendir. Gerçi bunun hakkını verir. Evet, feather en keskin jilettir ancak bu onun en iyi olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü deneyimli kullanıcıların bildiği üzere keskinlik her şey demek değildir. Öncelikle feather konforsuz bir jilettir. en ufak bir hatada affetmeden çizer, keser, tahriş eder. Asla deneyimsiz kullanıcıların kullanacağı bir jilet değildir. Aksi taktirde kullanıcı orası burası kesik içinde, pancar gibi tahriş olmuş bir cilt sahibi olur. Feather ile tahrişsiz ve konforlu tıraş olmak deneyim ister. Her makineye ve her cilde uyum sağlamaz. Çoğu cildi tahriş eder. Etmese dahi düzenli günlük kullanılabilecek bir jilet değildir. Bu hem tahrişe meyilli olması, hem pahalı olması hem de kısa ömründen dolayıdır. Genelde 3 tıraştan fazlasını vermez. Bunun üzerinde tıraş olabilenler normalden hafif sakala sahiptirler. Genelde ilk tıraşında fazla keskin bir karakter çizer ve tahrişe meyillidir. İkinci tıraşında biraz yumuşar ve daha iyi bir tıraş verir. 3. tıraşta biraz körelmenin etkisiyle konforu biraz düşse de idare eder. Fazlasını zorlarsanız bol tahrişe hazır olun. Tüm bu dezavantajlarına rağmen hiç bir jilet feather kadar yakın tıraş edemez. Diğer jiletlerin 3 perdede verdiği tıraşı 2 perdede verebilir. Bundan dolayı, daha ziyade özel günlerde, özel tıraşlar için kullanılası bir jilettir. Elde 1-2 kutu bulundurmak faydalıdır. Onun dışında perma-sharp ya da daha iyisi 7 o'clock sharp edge varken mantıksızdır.
GILLETTE PLATINUM - 8,5

İşte efsanevi "swedish G" ler. Modern zamanlarda Gillette' in üretmiş olduğu en kaliteli jilet. Ne yazık ki artık üretilmiyor. Ne yazık ki diyorum çünkü Swedish G' ler -mükemmel jilet-' e en yakın jiletlerdir. Hem oldukça keskindirler, hemde pürüzsüz. Yüzde yağ gibi akar, çok yakın ama tahrişsiz tıraş ederler. Bundan dolayı da tüm tıraş forumlarında efsaneleşmişlerdir ve üretimlerinin durdurulmasıyla herkes adeta ejderhanın altınını saklaması misali jiletlerini kendine saklar hale gelmiştir. Günümüzde aynı durum super iridium' larda görülmektedir. Gillette Platinum' un üretim yeri kesin olarak bilinmemektedir. 1 plastik dispanserde 5 adet olarak gelmektedir. Platin kaplı ve çok akıcı bir jilettir. Uzun ömürlüdür. Üretimden kalkalı daha 5-6 sene olmuştur ancak bulması neredeyse imkansızdır. Bulunsa da oldukça yüksek miktarlar ödemeye razı olmak gerekir. Zaten satıldığı zamanlar da hep oldukça pahalı satılmış bir jilettir. Bugün yine gillette platinum adıyla farklı ambalajlarda satılan jiletlerin bunlarla alakası yoktur. Henüz üretimdeyken başarısını bilmediğimden stoğunu yapmadığım için başımı dağlara taşlara vurduran jilettir. Bir şekilde bulunursa mutlaka alınıp denenmesi gereken jiletlerdir.GILLETTE 7 O'CLOCK SHARP EDGE RUSYA - 8,5

Rusya PPI üretimidir. 7 o' clock ailesinin en iyi jileti olarak kabul edilir. Hem 7 o'clock ailesinin, hem de gillette' in daha doğrusu procter & gamble' in şu anda ürettiği en keskin jilettir. Üst kalite jilettir. 1 karton kutuda 5 adet jilet olarak satılır. Ayrıca feather ve kai' den sonra şu an üretilen dünyanın en keskin 3. jiletidir. Feather ve kai' ye göre bazı avantajları vardır. Bulunabilirliği daha iyidir, fiyatı onların yarısı kadardır. Toplu alımlarda daha da ekonomik olur. Ayrıca tıraş konforu hem featherdan hem kai' den daha iyidir. Feather' a yakın keskinlikte olup da bu kadar tahrişsiz ve rahat tıraşlar vermesi nedeniyle şu an tüm dünyada sakalı yoğun kullanıcılar arasında en sevilen jiletlerdendir. Sakalı normal olan kişilere fazla bile gelebilir. Yüzde akar, çok yakın tıraş eder. Swedish G ler kadar olmasa da pürüzsüz bir cilt bırakır. Pek uzun ömürlü değildir ama featherdan daha fazla tıraşı daha konforlu olarak sunar. Benim favorilerimdendir ve sert/yoğun sakallı kişilere şiddetle tavsiye ettiğim bir jilettir.POLSILVER SUPER IRIDIUM RUSYA - 8,5

Bu jiletler Rusyada Gillette'in St. Petersburg fabrikasında üretilmektedir. Bu fabrikadan çıkan malların kalitesi zaten bellidir. Bu jilet de bir istisna değil. Eskiden beri çok sevilen çek wizamet super iridium  jiletlerin bir devamı ve çok benzeri kardeşidir. Bu aralar yine üretimden kalkacağı söylentisi dolaşmaktadır. Polsilver jiletler oldukça yüksek keskinlikte olup, yüksek konforlu jiletlerdendir. Piyasada keskin jilet bulmak kolay olsa da, hem keskin olup da hem de cildi yormayan, konforlu jilet bulmak çok zordur. İşte polsilverler burada parlıyorlar. Tazesi de, kullanılmışı da son derece konforlu olan, keskin yapısıyla yüzde yağ gibi akıp cildi tertemiz yapan, dayanıklı, bazen başka markanın jiletini tıraşın ortasında atıp buna geçtiğinizde oh be dünya varmış dedirten jiletlerdendir. Bolzanoları andıran bir sakalı net kesme hissi vardır. Bir kıyas için swedish g'lere yakın keskinliği, onlara yakın konforla veren oldukça yakın karakterli jiletlerdir. Sharp edge gillette'lerden azıcık daha az keskin olup, birazcık daha konforludur. Örneğin gündelik tıraş için Crystal size çok konforlu gelip, istediğiniz kadar keskin gelmiyorsa geçmeniz gereken jilet budur diyebilirim. Ülkemizde de kolay bulunup uygun fiyatlı olması listemdeki diğer kaliteli ama pahalı olan ya da zor bulunan jiletlere göre avantajıdır. Bence ülkemiz piyasasında satılan en iyi jiletlerden birisidir, benim favorilerimdendir ve herkese tavsiye ettiğim jiletlerden birisidir.
GILLETTE STAINLESS STEEL AMERİKA - 9,5

1963 yılları civarlarında üretimine başlanmış ilk Gillette jiletlerindendir. Tahmin edebileceğiniz üzere artık üretilmemektedir, ama ara sıra bulunabilir. Bunlar bize 50-60 yılların ürünlerinin günümüze göre ne kadar kaliteli, özene bezene yapıldığının bir örneğidir. Karton kutuda 3,6,10 adet ya da afilli metal dispanserlerde 6 ya da 10 adet jilet olarak bulunur. Benim şimdiye kadar kullandığım en iyi jilettir. O kadar jilet kullandıktan sonra şaşkınlıkla tıraş olmama neden olmuştur. Benim için bu jilet ve diğerleri vardır. Feather' a çok yakın keskinlikte, ama yüzde yağ gibi kayan, hiç tahriş etmeyen, tıraş olması bir zevk olan ulaşılmaz bir zevktir gillette stainless steel. Gillette' in gillette olduğu fatboy gibi makineleri ürettiği zamanlarda kalan bu aykırı jilete 9,5 puanı belki daha iyi bir jiletle karşılaşırım diye bıraktım, yoksa benim için 10 puandır.

"I been spoiled"

18 yorum:

 1. Konu çok çok ilginç geldi sevgili Sparhawk. epey okudum . daha doğrusu başından sonuna okudum puanı birbirine yakın olan jiletlerin kimisini es geçtiğim oldu. Öncelikle "Neden jilet?" :) sonrasında da "-bu kadar farklı markayı nerden buldun denedin?" Sorularım samimiyete dayalı olup artniyet içermemektedir.
  Yakın zamanda görüşmek dileği ile...

  Ha bu arada silahlarla ilgili veri topladığını hatırlıyorum özellikle av silahları hakkında bir blog düşünüyorsan beni mutlaka haberdar et...

  YanıtlaSil
 2. Bu blog benim için hayli bilgilendirici oldu öncelikle çok teşekkür. Kamu görevlisi oldugumuz için hergün tıraş olmak durumundayız. Gayet kuru bir cilde aynı zamanda ters çıkan sert ama seyrek sakallara sahibim. Tıraş işkence haline gelirdi üstelik sonuç memnun etmezdi beni. Bu blogda okuduklarım sayesinde bilinçlendim ve alkolsüz nivea balsam ve tıraş fırçası aldım arko tıraş sabununu kasesine bastım ve orak marka bir safety razor aldım. Yanında rapira platinum lux(orijinal olduguna emin değilim) ve bir paket perma-sharp. Sıradaki hedefeim ali bıyıklı şap :) Tekrar teşekkürle keyifli tıraşlar:D
  (bu Orak marka tıraş makineleri hakkında bir yorumunuz var mı?)

  YanıtlaSil
 3. çok bilgilendirici bir inceleme olmuş.
  emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 4. Bir sorum olacak.Bu jiletlerin hepsi standart ölçülerde mi, yoksa markadan markaya farklılık gösteriyor mu ebatları?
  WILKINSON SWORD DOUBLE EDGE CLASSIC(J19-5504) almayı düşünüyorum fakat yine aynı markanın yedek jiletlerde farklı model numaraları görüyorum.acaba ebatlarda problem yaşar mıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bütün DE jiletler standarttır, alabilirsiniz.

   Sil
 5. merhaba,
  jilet markalarını bu kadar detaylı incelemeniz beni de şaşırtdı..babadan görme tıraj bıçağı,fırça ve sabun kullanarak traş keyfi yaşıyan birisi olarak,bu güzel çalışmanızdan dolayı tebrik ediyorum..
  maalesef ben işportacılardan 1 liralık traş bıçağı ve 50 krş'a jilet almaya alışık birisi olarak en kısa zaman da hem 1 liralık traş bıçağımı ve 50 krş'luk (rapira,derby) jiletlerimi değiştireceğim..:)

  YanıtlaSil
 6. çok güzel bir çalışma. kullanıyorduk ama bakkalda satılan ne bulduysak.meğersem ne markalar ne özellikler varmış

  YanıtlaSil
 7. arkadaşlar dünyanın en iyi jileti hangisi ve türkiyede satılır mı nereden temin edebiliriz birde bunların makinesi var yaprak jilet için makine seçerken hangi meteryali seçmeliyiz paslanmaz kaliteli meteryal nedir aliminyum yada çelik yada pirinç ?

  YanıtlaSil
 8. Gercekten cok guzel hazirlanmis bir blog guncelleseniz keske yeni ürünleri kiyaslayarak

  YanıtlaSil
 9. Özgün bey,sizin sayenizde geleneksel tıraşa başladım,emeğinize sağlık yorumlarınız 12 den vuruyor her konuda

  YanıtlaSil
 10. gercekten cok guzel noktalara deginmisiniz. astra ile basladim feathera gectim. feather hem pahali hem de yogun sakala iyi gelmiyor.farkettigim bir sey de tras makinasinin agirliyila ve yapisiyla da alakali. simdilik astraya geri donucem ama diger tavsiyelerinizi de deneyecegim. blog ve bilgiler icin tesekkurler.

  YanıtlaSil
 11. Ben bu blogu tesadüfen keşfettim ve sayenizde geleneksel ıslak tıraşa başladım. Yazdıklarınızı gerçekten zevkle okuyorum. Buradaki incelemelerden sonra polsilver iridium aldım kullandım ancak benim cildime uygun gelmedi. Astra yeşil veya wilkinson ile daha rahat ediyorum sanırım. İncelemeniz için teşekkür ederim. Devamını bekliyorum.

  YanıtlaSil
 12. Günlük tıraş için Derby extra ve Astra yeşil benim favorilerim kişiden kişiye değişir.

  YanıtlaSil
 13. Gillette Silver Blue yu denemelisiniz.

  YanıtlaSil
 14. Son 7 traştır klasik traş'a geçtim (klasik traş bıçağına jilet takarak) öncesinde gilette blue III kullanıyordum. Fırçayla köpürterek yüzümü hazırlıyorum, jilet olarak da birer kutu perma sharp ve derby extra aldım, fakat aralarında henüz büyük bi fark görmedim, şu anda ikiside vasat, tecrübelerinizi okuyarak bi seçenek daha çıkartmaya çalışıyorum.

  YanıtlaSil
 15. Kaliteli jilet bulabileceğiniz adres istanbul beyazıt çadırcılar cadesi yeni polonya pazarı giriş sol ilk dükkan Gillette platınum mavi uygun fiyata bulunur daha önce bu arkadaşta polsiver de vardı.

  YanıtlaSil
 16. Merhaba gillette blue beyazıt çadırcılar cad yeni polonya pazarı girişinde ilk dükkanda bulabilirsiniz

  YanıtlaSil