20 Ocak 2018 Cumartesi

İnceleme: Proraso Pre-Shave Cream Tıraş Öncesi Kremi Yeşil Seri


Uzun bir aradan sonra tıraşkeyfim’de yeni bir yazıyla karşınızdayım. Bu seferki yazımız bir inceleme yazısı. Evet, bundan sonra blogda bilgi verici yazılara ek olarak arada sırada inceleme yazıları da yazmayı planlıyorum. Bununla ilgili ülkemizdeki erkek tıraş kozmetiğiyle ilgili çeşitli firmalarla iletişime geçtim, ne yazık ki bu konuda tek istekli diyebileceğim marka da Proraso oldu. Dolayısıyla bloğun ilk incelemesini de bir Proraso ürünü hak etmiş oldu.
Şimdi sevgili tıraşsever arkadaşlar sizler zaten Proraso nedir, nasıl bir markadır, olaya tamamen hakimsinizdir. Ama bu hobiye yeni merak salan genç padawanlara markadan kısaca bahsetmem lazım. Geleneksel ıslak tıraş dünyasında eskiden günümüze işin kozmetik yönüne en meraklı ülkelerin başında İtalya gelmektedir. Her ne kadar hemen her ülkenin çeşitli klasik tıraş ürünleri bulunsa da, İtalyanlar bu konuda kafayı kırmışlardır diyebiliriz. Nasıl Fransızlar parfümle kafayı bozmuşsa bu arkadaşlar da klasik tıraşla kafayı bozmuşlar. Sayısız firma eskiden günümüze hala geleneklerini koruyarak tıraş malzemeleri üretmeye devam ediyorlar. Bu ama bir tıraş fırçası oluyor, ama tıraş kozmetiği oluyor. Hepsi de belli bir kalitede, kötü mal yok gibi. Tüm bu markalar içinde en bilinen ve en ünlü olan marka da şüphesiz Proraso. 1908 yılında Ludovico Martelli tarafından kurulan firma o tarihten beri bugün hala aynı titizlikle ailenin 3. kuşağı tarafından Floransa’da üretim yapmaya devam ediyor.  

Popülerlik açısından Proraso’yu İtalyanların Arko’su gibi düşünebiliriz. Ancak Proraso dünya genelinde bizimkisinden çok daha fazla bilinirliğe sahip. Tabi bunda en önemli etken de; uygun fiyata sunduğu gayet memnun edici kalitedeki ürün çeşitliliği. Proraso hiçbir zaman üst kalite bir marka olmamıştır, ama vasat bir marka da olmamıştır, hemen hemen bütün ürünleri belirli bir kalite çıtasında olur. Ayrıca ürünlerinde doğal içerikler kullanır, hayvansal içerik bulundurmaz. Prorasoyu proraso yapan da ikonik okaliptüs ve mentollü tıraş ürünleridir. 

Efsane seri

Proraso’nun tıraş ürünleri oldukça çeşitli; tıraş sabunları, tıraş kremleri, tıraş sonrası balzam ve losyonlar, tıraş fırçaları, sakal bıyık ürünleri vs. Bugün incelediğim tıraş öncesi kremi, geleneksel tıraş camiası için aslında yeni bir ürün ve çoğu markada karşılığı yok. Oldukça özel bir ürün her ne kadar pre-shave olarak isimlendirilse de, hem tıraş öncesi, hem tıraş sonrası ürünü olarak kullanılabilme özelliğinde. Proraso’nun dört adet serisi bulunmakta en klasik olanlar: yeşil ve kırmızı seri. Ve daha sonradan eklenmiş olan, daha az popüler olan mavi ve beyaz seri. Yeşil seri prorasoyu, proraso yapmış olan ikonik seri. Bu seri okaliptüs yağı ve mentol özlü. Geleneksel tıraşa azıcık meraklı herkes bu seriden bir tıraş kremini en az bir defa kullanmıştır diyebileceğim kadar dünyada bilinen ve yaygın bir seri. Kırmızı seri benim çok daha sevdiğim sandal ağacı özlü. Mavi seri aloe vera özlü ve beyaz seri yeşil çay ve yulaf özlü. 

Güncel Proraso Serisi

Yazının başında dediğim gibi dünyada geleneksel tıraşa meraklı olup da proraso markasını bilmeyen, bir ürününü kullanmamış olan yoktur. Biz aslında omega gibi bir İtalyan markasını tıraş fırçalarıyla yıllardır ülkemizde görüyoruz, Proraso ise daha yeni ülkemizde satılmaya başlandı. Bundan öncesinde biz hep yurtdışından kendi imkanlarımızla getiriyorduk. Proraso’yu ülkemize Burmino Organik Ticaret getiriyor. Proraso harici başka kozmetik ürünlerini de getiriyorlar ki bunların içinde yine İtalyanların köklü diş macunu markası Marvis de bulunuyor. Buradan Burmino Kozmetiğe bu ürünleri inceleyebilmem için bloğuma sağladıkları desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Bugün incelemesini yazdığım ürün yeşil seriden tıraş öncesi kremi. Bu kremin içeriğinde silikon yok, paraben yok, sls yok, mineral yağ yok, yapay renklendirici yok. Yani temiz, doğal bir ürün. Bu da proraso’nun kullanıcılarına olan özenini gösteriyor. Bu ürünün amacı tıraş öncesi sakallarımıza uygulayarak, daha rahat bir tıraş olmanız için sakallarınızı hazırlaması. Ama aynı zamanda tıraş sonrasında aftershave balzamı olarak da kullanabilirsiniz diye belirtiyor proraso. Yani çok versatil bir ürün. Tıraş öncesi sakal hazırlama çok önemli biliyorsunuz, öyle iki su sürüp köpük süreyim, hemen tıraşa başlayayım derseniz yüzünüz cırrt ayşe teyzesi oluyor. Dolayısıyla ama tıraş öncesi ürünlerle, ama esansiyel yağlarla, ama köpükleme yöntemiyle, ama buhar ya da sıcak havluyla, ya da tıraş öncesi duş alarak yüzümüzü ve sakallarımızı tıraşa hazırlamış oluyoruz. Sakallımız daha yumuşak ve kesilir hale geliyor. Cildimizde ölü deri döküntüleri, kirler, yağlar gözeneklerden temizleniyor ve jilet cildimizde zorlanmadan daha akıcı bir kesim yapıyor. Bu da bize hem daha başarılı bir tıraş hem de tahriş olmamış bir cilt olarak dönüyor. İşte burada proraso “alın ben size bunu yaptım öyle yağla, havluyla uğraşmayın, sürün bunu direk tıraş olun” demiş. Kullanım talimatı da sakallarınızı hafifçe nemlendirdikten sonra az miktar ürünü alıp sakallarınızı ovarak tüm yüzünüze uygulamanız ve hemen devamında tıraş köpüğünüzü uygulayıp tıraşa geçmeniz.

Mentoli Köpük Bey diyeceksiniz
Ben de bu ürünü bu vesileyle ilk defa kullanmış oldum. Uzun süre kullandıktan sonra bu incelemeyi yazdığımı bilin. Ürünün kıvamı yumuşak tıraş kremi havasında, ince rahat yayılan bir krem tipinde. Kokusu eh, bana hamam otunun kokusunu hafiften hatırlattı, bilen bilir vücut geliştiricilerin çok sevdiği bir bitki tozudur tüy dökücü olarak. Pek hoş olmayan bir kokusu vardır, tüm tüy dökücü kremlerin kokusu da bu içerik yüzündendir. İçeriğinde bu ürün belirtilmemiş olmasına rağmen hafiften biraz o kokuyu aldım ama hafif. Onun dışında bariz okaliptüs ve mentolün kokusunu alıyorsunuz. Şimdi mentole gelelim. Sevgili tıraşseverler bu ürün tam bir okaliptüs ve mentol bombası. Soğuk suyla ıslattığınız yüzünüze bunu sürmeye başladığınız andan itibaren bütün yüzünüzü oldukça yoğun ve keskin bir mentol havası kaplıyor. Öyle ki, güzel kokulu bir tıraş kremi ya da sabunu bile kullansanız bu mentollü hava bütün gücüyle diğer kokuları bastırıyor. Yüzünüze soğuk cam sürüyormuşsunuz efektiyle köpürtüyor, tıraş oluyor, duruluyorsunuz. Her suyla durulamada mentolün keskin soğuk karakteri daha da güçleniyor. Hafif bir uyuşma etkisi yapıyor. Dolayısıyla bu ürün kış ayı kullanmak için pek uygun değil, ayrıca mentol sevmeyenler kesinlikle kullanmak istemeyeceklerdir. Ama mentol sevenler ve özellikle sıcak yaz günlerinde tıraş olanlar için bu ürünün bulunmaz nimet olduğu söyleyeyim. Proraso’nun yeşil serisindeki diğer krem ve balzamlardan çok daha dolgun bir mentolden bahsediyorum size. 


Ürün parmağınızla kolayca sakalınıza yayılıyor ve hızla emiliyor. Köpüklemeye +/- bir etkisi yok. Ama köpüğün altında o soğuk mentol katmanını hissediyorsunuz. Benim açıkçası ürün sakallarımı yumuşatacak daha rahat kesim olacak beklentim vardı ama açıkçası bunu pek göremedim. Sakalları yumuşatma anlamında bu ürünün etkisi belki %10dur. Asıl etkisi tıraş öncesi, tıraş anı ve sonrasında sunduğu bu yoğun mentol hissi dolayısıyla sağladığı ferahlık. Agresif makine de kullansanız, çok da kazısanız mentolün soğutucu etkisinden dolayı hiçbir rahatsızlık, yanma hissetmiyorsunuz. Perdeler arası her durulamada yüzünüz daha da ferahlıyor. Sakalları pek yumuşatmıyor dedim, peki kayganlık ve nemlendirme nasıl? Bu konularda da çok bariz bir etkisi yok. Hafif bir katkı var hissediyorsunuz ama bu bir esansiyel yağla tıraş öncesi hazırlık yaptığınızdaki gibi bariz değil. Tıraşınız bittikten sonra ürünü balzam olarak kullanması da gayet başarılı. Yeni tıraş olmuş temiz ciltte anında emiliyor. Yağlı, kaygan bir tabaka bırakmıyor. Cildi natürel görünümde tutuyor. Muazzam bir ferahlık sağlıyor. Ancak cildi koruma ya da iyileştirme anlamında çok işlevi yok. Eğer çok kazırsanız ya da çok agresif makine kullanırsanız evet tıraş esnasında çok rahat oluyorsanız ama tıraştan bir 20 dakika sonra balzamın yatıştırıcılığı azalıyor ve hafif yanma, tahriş hissini alıyorsunuz. Dolayısıyla tam teşekküllü sağlam bir balzam koruyuculuğu yok. Ama zaten böyle bir iddiası da yok.


İşin özeti bu ürün aynı anda birden fazla şeyi yapmaya çalışan, bunu da hiç de fena olmayan şekilde kotarabilen hoş bir ürün. Kullandığım en iyi pre shave metodu değil, en iyi tıraş sonrası ürünü de değil. Ama üşengeçler, hepsini tek ürünle kotarmak isteyenler için başarılı. Ben bu ürünü tıraş öncesi bir yüz hazırlayıcıdan ziyade, tıraş esnasında tahrişi önleyici, rahatlatıcı bir uyuşturucu, bir nevi lokal anestezi ürünü gibi görüyorum. Şu bir gerçek ki adana, mersin, izmir gibi sıcak memleketlerde yazın tıraş olurken bu ürünü kullanmanız kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibi olup sizi muazzam rahatlayacaktır. 

Aradığınız konfor bu

Ürün ufakça, kaliteli cam bir kapta geliyor. Fiyatlandırma olarak ülkemizde diğer proraso ürünleri gibi gayet makul fiyatlandırılan ürün, her tıraş öncesi ve sonrası fındık tanesi kadar az miktarda kullanacağınız için uzun süre gidecek bir ürün. Ben bir mentol fetişi olmadığımdan bu yeşil seri ürünü özellikle dolabıma katmak istemesem de, yaz sıcakları için bir tane mutlaka bulunduracağım. Mentol ve okaliptüs severlere özellikle tavsiye edeceğim ürünü, tahrişsiz, ferah ve rahat bir tıraş yapamak isteyen tıraş severlere gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Aynı şekilde cildi çok sorunlu, çok hassas olup, ne yaparsa yapsın tıraş esnasında rahatsızlık, yanma, tahriş yaşayanlara da şiddetle öneririm. “Benim sakalım çok sert, jilet kesmiyor, sakalım yumuşamıyor bu ürünü kullansam rahat eder miyim?” beklentisinde olanlar için ise daha farklı, daha etkili ürünler denemelerini öneririm -en azından bu yeşil seri versiyon için konuşursam- Kırmızı serininkinin incelemesi de yakında gelecek. Hadi bakalım hayırlı tıraşlar. 

5 yorum:

 1. Özlemiștik.. Detayli incelemeniz icin teșekkür eder, devamını bekleriz.

  YanıtlaSil
 2. Böyle güzel bir bloğu daha önce neden keşfedemediğim için kendime kızıyorum.Detaylı yorumlarınız mükemmel.Bir mentol sever olarak Edwing Jagger Cooling Menthol sabunu favorim.Ara sıra Taylor Of a Bond street Jermyn Street Traş kremide hayet iyi sonuç veriyor.

  YanıtlaSil
 3. Menthollü sabunla traşdan sonra zevk aldığım bir ürün varsa oda Vetiver bazlı parfüm kullanmak.Misal Ermanegildo Zegna Haitian Vetiver.

  YanıtlaSil
 4. Uzun zamandir yeni yazini bekliyordum cok sükür bir tane geldi ve tam geldi diyorum benim cok hassas cildim var . Azla dus almadan olamiyorum cildimi üst tabakasini kazir gibi his oluyor ,yanma oluyor ve kanama yasiyorum sakalimda cok sIk degil ve cok sertte degil . Hemen ürünü inceledim ve yesil cayli olan beyaz sersinden bir tane siparis verdim. Evet beklentim cok büyük degil ama en azindan dus almadan yasadiklarimi %40 a indirse bana yeter.

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bir blog, bilgiler için teşekkürler. Tüm yazılara baktım, ertesi günü internetten tonla sipariş verdim ve kullan atları bırakıp jiletli tıraş bıçağına geçtim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil